Paweł Orkisz wraca po latach na Danielkę!

Krakowski poeta i bard – śpiewa łagodne ballady o zachwycie życiem.
Lubi śpiewać z publicznością.

Paweł Orkisz – (ur. 1955, pochodzi z Andrychowa w Małopolsce) jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych, m.in. żeglarskiego hitu „Przechyły”. Od ponad 35 lat śpiewa piosenki autorskie i polskie tłumaczenia – głównie własne – pieśni największych bardów naszych czasów. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Cohena, Okudżawy i Wysockiego.

Jest autorem wszechstronnym. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne. Związany ze środowiskiem krakowskiej „Beczki”, w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce. W latach 70. redagował popularne w środowisku krakowskim śpiewniki studenckie – stąd jego bardzo szeroki repertuar. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków, w starannej oprawie muzycznej, maluje  pogodne nastroje, opowiada o miłości i nadziei.

W latach 1978-84 otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenek, m.in.
– główne nagrody Bazuny, YAPY, Giełdy w Szklarskiej Porębie,
– nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i OPPA w Warszawie
– główną nagrodę i nagrodę nowohuckiej „Solidarności” na festiwalu Sacrosong w Krakowie-Mistrzejowicach w 1984 r.
Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR od 1985 r.

Występował solowo oraz z zespołami HOBO, PAW oraz PASS.
Współpracował z wieloma znanymi muzykami: Stefan Błaszczyński, Wojtek Czemplik, Jacek Wolski, Lucjan Wesołowski, Robert Klepacz, Marian Mędrala, Andrzej Nowak, Tomasz Kupiec, Janusz Witko, Leszek Szczerba, Andrzej Popiel… Mieszkał przez kilkanaście lat i nagrał wiele płyt z muzykami z Gdańska (Jacek Ronkiewicz, Wiesław Wódkiewicz, Olek Rzepczyński, Artur Jurek, Adam Przybyłowski). Obecnie najczęściej koncertuje w kwartecie: PO, Zygmunt Golonka – fortepian, Piotr Bzowski – gitara, Michał Rapka – bas. Podczas koncertów plenerowych zaprasza niekiedy do współpracy perkusistę oraz chórki.

W latach 1974-1984 studiował (na Politechnice Krakowskiej, wydz. mechaniczny), mieszkał i pracował w Krakowie, gdzie powstały jego pierwsze piosenki. W 1985 roku przeniósł się do Gdańska, prowadził wieczory balladowe w „Rudym Kocie”, przez 4 lata był liderem Kapeli Salonowej „BARON” w sopockim GRAND Hotelu (1989-1993). Koncertował poza granicami kraju (USA, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja), nagrywał w Radio Gdańsk i Radio Kraków. Przez 2 sezony (1987-1989) śpiewał na scenie kameralnej gdańskiego Teatru WYBRZEŻE koncert pieśni Wł. Wysockiego we własnym tłumaczeniu: „Ja i tak zabiorę Cię stąd”.

W roku 1994 wrócił do Krakowa, by pracować w Domu Maklerskim Penetrator. Przez 11 lat był redaktorem naczelnym dwóch poważnych pism ekonomicznych („nasz Rynek Kapitałowy” oraz „Rynek Terminowy”). W tym okresie praktycznie nie koncertował, zaczął jednak nagrywać swoje utwory (głównie w Amadeusz Studio w Sułkowicach).

W roku 2005 wrócił do koncertowania, założył w Krakowie Scenę Ballada, rodzaj klubu balladowego, w którym regularnie występuje, dwa razy w miesiącu. Przez dwa sezony występował w ŚOK przy ul. Mikołajskiej, potem – od maja 2007 do dziś – w Pubie Kuranty (ul. Piłsudskiego 24), gdzie zbudował swoją balladową przystań. Wydał 15 płyt CD (w tym cztery albumy podwójne).
Od 9 lat co roku latem odbywa się festiwal „Ballads of Europe„, którego jest dyrektorem artystycznym. W tym roku w Szczawie (Gorce) rozpoczął kolejną inicjatywę: koncerty „Las szepcze o wolności”.

Zapraszamy na stronę internetową artysty: www.orkisz.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone @ TPPS Danielka