Robert Kasprzycki – polski poeta, pieśniarz, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent (literacki i muzyczny), współpracujący z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym, autor tekstów kabaretowych, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, Związku Autorów ZAIKS oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.
Zadebiutował na XXVIII Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1992), gdzie zdobył I nagrodę i Stypendium im. Wojciecha Bellona, tradycyjnie przyznawane autorowi najlepszych tekstów. Otrzymał też m.in.: I nagrodę na XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (1994), wyróżnienie na festiwalu rockowym w Węgorzewie (1994); Grand Prix na V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej „Łykend” we Wrocławiu i Nagrodę Publiczności na Reminiscencjach Poetyckich w Opolu. W 1995 r. Robert Kasprzycki wystąpił na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie Kraina Łagodności. Po kolejnym występie na opolskim festiwalu (1996), w stacjach radiowych pojawiła się piosenka Niebo do wynajęcia, która szybko zdobyła popularność i została uznana za najlepszą piosenkę literacką roku (Polskie Radio PR 1). Wkrótce popularność zyskały też inne utwory, w tym: Zapiszę śniegiem w kominie, Mam wszystko, jestem niczym i Ja nie śpię, ja śnię, które w 1997 r. znalazły się na debiutanckiej płycie artysty pt. Niebo do wynajęcia. Płyta odniosła duży sukces, otrzymując m.in. nominację do nagrody „Fryderyka ’97” w kategorii „Album Roku – Piosenka Poetycka”. Można na niej odnaleźć ślady wielu muzycznych inspiracji: flamenco, bossanowę, folk, a także jazz i rock.
Robert Kasprzycki próbował wielu gatunków i dróg artystycznej samorealizacji. Współpracuje z grupą folkową Carrantuohill, z którą nagrał piosenkę Dziwnie tak (płyta Inis) i zagrał dziesiątki wspólnych koncertów, w tym czterokrotnie na Scenie Głównej Przystanku Woodstock. Warto wspomnieć, że Kasprzycki użycza pióra również innym zespołom (np. Dżem płyta „Muza”), oraz innym Artystom (Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki, Marek Dyjak) czy utalentowanym debiutantom (Michał Łanuszka, Lena Piękniewska). Powrócił on również do współpracy z Januszem Radkiem, który wykorzystał jego tekst w popularnym spektaklu „Królowa Nocy” oraz kilka innych, dopełniających recital „Dom za miastem”.
W 2008 został zaproszony do współpracy przez Piotra Banacha, gitarzystę i leadera Indios Bravos, co zaowocowało udanymi koncertami m.in. w warszawskiej Stodole. Jest również regularnie zapraszany na festiwal PAKA oraz inne kabaretony, zarówno jako juror jak i muzyczny gość specjalny.
W październiku 2006 r. ukazał się drugi autorski krążek pt. ŚWIATOPODGLĄD. Tytułowy singiel trafił także (jak i dwa kolejne single z tej płyty) do czołówki Listy Przebojów Trójki. W tej stacji odbył się premierowy koncert, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Autor Światopodglądu jednak równolegle pracował już nad innymi projektami. Jeden z nich pt. „Piosenki i Nie”, miał swoją premierę w 2007, składają się na niego tomik wierszy i piosenek oraz płyta live. Krążek zawiera kilkanaście premierowych utworów, nagranych latem 2007 w studiu Radia Kraków przy nadkomplecie publiczności.
W lutym 2009 r. ukazały się one w obiegu komercyjnym. W 2010 r Pomaton EMI wznowił wydanie pierwszej i drugiej płyty Roberta.
Od 1995 r. Robert Kasprzycki występuje ze stałym zespołem, w którego skład wchodzą obecnie: Maks Szelęgiewicz (bg, g), Krzysztof Wyrwa (b) i Adam Zadora (dr)
Grzegorz Turnau powiedział o nim: „w Krakowie z ludzi, którzy pojawili się już po moim debiucie na Festiwalu Piosenki Studenckiej, najciekawszą postacią, która zostawiła też chyba do tej pory największy dorobek, jest Robert Kasprzycki. Wymieniłbym go jako przykład człowieka, który próbuje różnych form i wychodzi do szerszej publiczności”. Z kolei Piotr Bałtroczyk określił go jako „znakomitego pieśniarza lirycznego z wybitnym zacięciem satyrycznym”.
DYSKOGRAFIA autorska:
Niebo do wynajęcia (CD/MC Pomaton EMI 1997/2010)
Światopodgląd (CD Fonografika 2006/2010)
Piosenki i nie (CD Radio Kraków 2007/2009)
Cztery (CD Maestrada 2014)